Speakychat

2000 li yıllarda birkaç siteyle açılan web üzerinde aktf x 2 mb  exe ile indirilen bir sohbet uygulamasıdır. Daha sonra yeni katılan web siteler ile sayıları 1000  fazla bulmuştur. Tabi o zamanlar İnternet Explorer’ den başka web tarayıcısı yoktu, aktive x Microsoft un bir eklentisi olduğundan her şey gayet iyi gidiyordu.

Bir anda İnternet de çok fazla değişim olmaya başladı, Google Chrome tarayıcı pazarını ele geçirdi, arkasından Mozilla Firefox, Opera gibi tarayıcılar İnternet Explorer bitirme noktasına getirdi. Bunu fark eden  Microsoft en son İnternet Explorer 11 den sonra güncellemeyi, hatta aktif x denetim dosyasını geliştirmeyi bıraktı. Diğer Google Chrome gibi popüler tarayıcılarda aktif x dosya yüklemeyi tamamen yasakladılar. Speakychat kullanan sohbet sitelerini alternatif, hem web hemde mobil uygulamalar çıkınca bir an da bu mantar gibi büyüyen siteler kapanmaya başladı

Şu an da Speakychat İnternet Explorer üzerinden yayın yapan bir kaç siteden biri olan www.seslidunya.com kalitesinden ödün vermediğinden dolayı çok fazla kullanıcı  kaybına uğramadan sohbet uygulamasını devam ettirmektedir. Sizde görüşlerinizi aşağıdan bizlerle paykaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir