Sesli Ve Samimi

Sesli Sohbet 1 Yorum24 Kasım 2015 11725 Görüntüleme

Chat siteleri ilk ortaya çıktığı yıllarda sadece yazışma imkânı sunabilmekteydiler. Bu yüzden taraflar arasındaki muhabbetin belli bir seviyeyi yakalayabilmesi oldukça zordu. Zira sohbet katılımcıları, abartılı rumuzlar ve tekdüze yazışmalardan ibaret birer robot gibiydiler. Ancak zaman içerisinde teknolojinin gelişmesine paralel olarak sitelerde gelişti ve görüntülü ve ses üzerine iletişim imkânı sunmaya başladılar. Bu da sohbetleri çok daha gerçekçi ve kaliteli bir hale getirdi.

Bu değişim sayesinde kişiler, kendilerini gerçek bir sohbet ortamında gibi hissetmeye başladılar ve aslında sanıldığı kadar “sanal” olmadığının da farkına vardılar. Tüm bunların yanında sohbetler çok daha eğlenceli bir konuma geldi. Oysa geçmişte taraflar, ancak uzun yazışmalar sonrası birbirlerini tanımak isterler ve MSN, Yahoo gibi farklı programlarda birbirlerini görebilirlerdi. Ancak günümüzde birçok sitede kişiler birbirlerini direkt olarak görme ve duyma şansına sahiptir. Bu da kişilerin birbirlerini çok daha kısa bir sürede etüt etmesine imkân tanımaktadır.

İnternette yeni insanlarla tanışmak başlı başına bir heyecan fırtınasıdır ve bu kişilerle direkt olarak temasa geçebilmek, çok daha fazla heyecan ihtiva etmektedir. Bunun yanında ilk kez tanışılan bir kişide, dikkat çeken ilk ayrıntılardan biri de hiç şüphesiz o kişinin konuşma tarzı olacaktır. Nitekim kişinin konuşma tarzı dünya görüşünü yansıtan bir ayna olduğundan insanları tanımak çok daha kolay olmaktadır.

Bunun yanında bu sitelerde fikirsel olarak uyuşmanın mümkün olmadığı kişileri elemekte daha kısa bir zaman almaktadır. Çünkü kısacık bir karşılıklı konuşmayla bile taraflar birbirleri hakkında fikir sahibi olabilmektedir. Tüm bunların yanında sesli sohbet iştirakçilerinin, görece daha realist bir bakış açısına sahip, medeni cesareti yüksek kişiler olduğunu söylemek hiçte yanlış olmayacaktır. Zira ses ve görüntü olarak sohbete katılım gösterenler kartlarını açık oynamaktadır ve bu sayede gerçekçi bir sohbet ortamının oluşmasına da katkı sağlamaktadırlar.

Sohbet siteleri, kişilerin kendilerini daha rahat ve net bir şekilde ifade etmesine imkân tanımasının yanında sohbetin daha sağlam temeller üzerinden şekillenmesini de sağlamaktadır. Öte yandan bu siteler, yalnızlıktan dem vuran ya da dertleşecek bir insan arayışında olan kişiler için de oldukça kullanışlıdır. Yaşam standartı, mesleği ya da yaşı her ne olursa olsun her insanın konuşmaya ihtiyacı bulunmaktadır ve sesli sohbet siteleri bu ihtiyacın karşılanmasında önemli bir rol oynamaktadır.